Początki spółki „FS HOLDING” Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie sięgają jeszcze początków lat 50 ubiegłego wieku, gdy w Lublinie na dobre zadomowiło się przedsiębiorstwo państwowe produkujące samochody. W pierwszym rzucie wytwarzano tu "Lubliny 51" - samochody ciężarowe jeszcze na licencji radzieckiej. Niespełna 8 lat później z taśm montażowych zaczął zjeżdżać flagowy model lubelskiej fabryki - Żuk. Mało kto wie, że samochody rodzimej marki z powodzeniem eksportowano np. do Egiptu. Dzięki temu lubelska marka w 1973 roku aspirowała do jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich przedsiębiorstw motoryzacyjnych: udział krajowy wynosił ponad 40 procent!

Zawiązana w 1995 roku spółka joint venture z Daewoo pozwoliła wrócić do dobrych tradycji i przypomnieć o znaczeniu gospodarczym regionu lubelskiego. Na polskich drogach pojawiły się auta, które wkrótce stały się jednym z symboli krajowych dróg: Daewoo Nexia (montowana w Lublinie od 1995 roku), Musso i Korando. Również wtedy, przez kilka lat montowano tu auta koncernu PSA – konkretnie model Peugeot 405. Równolegle do pojazdów powstawały części samochodowe: resory, koła, mosty napędowe, które z powodzeniem wykorzystywali krajowi wytwórcy.

Pozostały majątek, poza wydzieloną częścią do produkcji aut, stanowił od roku 1995 podstawę do kontynuowania działalności gospodarczej przedsiębiorstwa „FS HOLDING”, którego strategia została oparta na stworzeniu silnej organizacji holdingowej.

Do istotnych projektów zrealizowanych w ostatnich latach na rynku lokalnym przez spółki Grupy Kapitałowej „FS HOLDING” należy zaliczyć:

  • budowę akademików przy ul. Chodźki i Langiewicza, w Lublinie,
  • budowę kompleksu biurowo-usługowego przy ul. Czechowskiej, w Lublinie,
  • budowę budynków mieszkalnych przy ul. Domeyki, w Lublinie oraz przy ul. Partyzantów, w Puławach,
  • przeprowadzenie generalnego remontu starej, zabytkowej kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście, w Lublinie.

 

W 2004 roku firma połączyła się z Lubelskim Przedsiębiorstwem Przemysłu Drzewnego, ale przełomowy okazał się akt komercjalizacji i przekształcenia przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa w roku 2007. Jej następstwem było wniesienie przez Skarb Państwa spółki „FS HOLDING” S.A. do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. a następnie przeniesienie 85% akcji „FS HOLDING” S.A. do Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego MARS w roku 2010.

Pozostałych 15% akcji przekazano nieodpłatnie pracownikom.